Romanii au mizat pe loviturile de la 11 metri

Unirea Urziceni, singura echipa romaneasca prezenta in primavara fotbalistica europeana, a intalnit, pe 25 februa­rie, la Bucuresti, pe Liverpool, intr-un meci contand pentru ca-lificarea in optimile de finala ale Europa League. Meciul s-a disputat pe stadionul Steaua, iar la inchiderea editiei noastre, inca nu se terminase.

Dupa o infrangere la limita, cu 0-1, pe Anfield Road din Liverpool, in urma cu doua saptamani, noul antrenor al fotbalistilor de la Unirea Urzi­ceni, israelianul Ronny Levy, miza, pentru meciul de la Bucuresti, pe o inchidere in aparare a echipei si pe un gol in ultimele minute de joc, care sa duca partida in prelungiri si apoi la loviturile de departajare.

Varianta prelungirii meciului si, eventual, a loviturilor de pedeapsa nu a fost insa luata in calcul si de antrenorul engle­zilor, celebrul Rafa Benitez, care a programat zborul de intoarcere in Anglia la mai putin de o ora de la terminarea timpului regulamentar de joc.

La momentul citirii acestor randuri, cei interesati au aflat deja deznodamantul partidei dintre Unirea Urziceni si Liverpool. O calificare a micutei echipe ialomitene in fata uriasului Liverpool ar fi, cu si-guranta, bomba fotbalistica a saptamanii. Insa, indiferent de rezultatul meciului de ieri, Unirea Urziceni a reprezentat Romania cu cinste in fotbalul european din acest sezon, dupa ce a acumulat nu mai putin de 8 puncte intr-o grupa a Ligii Campionilor din care au mai facut parte FC Sevilla, VfB Stuttgart si FC Rangers.

Pentru meciul disputat pe stadionul Steaua, nu mai putin de 20 de mii de spectatori au fost prezenti, pentru a sustine echipa romaneasca in tentativa ei de a scrie o pagina in istoria fotbalului nostru.

Ultima ora: Liverpool s-a dovedit o nuca prea tare pentru Unirea Urziceni. Desi au des­chis scorul in minutul 19, ialo­mitenii au pierdut meciul si, implicit, calificarea, cu scorul de 1 la 3. Au marcat, in ordine: Bruno Fernandes, pentru Unirea si Mascherano, Babel si Gerrard, pentru Liverpool.