Argentina s-a razbunat pe Spania

Dupa participarea modesta de la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud, unde a fost eliminata in sferturi de catre Germania (scor 4-0 pentru nemti), Argentina s-a razbunat tocmai pe campioana mondiala, Spania, pe care a umilit-o intr-un meci amical, cu scorul de 4-1. Meciul de la Buenos Aires a avut de toate: goluri superbe, printre care un lob al lui Messi peste portarul spaniol Pepe Reina, dar si o gafa imensa a acestuia din urma, la golul cu numarul 3 al Argentinei, cand a dat pur si simplu pe langa minge. Era minutul 34, iar argentinienii aveau deja 3-0.

Meciul de pe stadionul Monumental din Buenos Aires a fost cel de-al doilea pentru noul antrenor al Argentinei, Sergio Batista, care l-a inlocuit la carma reprezentativei sud-americane pe celebrul Diego Armando Maradona. In primul meci, de luna trecuta, Argentina a invins cu 1-0 pe Irlanda, la Dublin.