Campulungeni la munte

0
261

Sambata, pe 4 septembrie, la Campul Romanesc de la Val-David, in colaborare cu Asociatia Romanilor din Canada, s-a intamplat a zecea adunare a Campulungenilor din Bucovina. Cu toate capriciile vremii schimbatoare, ireduc­tibilii fii ai Campulungului Moldovenesc, alaturi de invitatii lor, au gasit din nou placerea de a petrece o dupa-amiaza impreuna, acompaniati de bucate traditionale, bere rece si muzica roma­neas­ca de calitate, cu grupul Tradi­tional. Voia buna, muzica si dansurile din diverse parti ale tarii au facut, macar pentru cateva ore, ca banatenii, mun­tenii, ardelenii si chiar quebe­chezii prezenti la adunare sa se simta campulungeni de onoare.

In fiecare din ultimii zece ani, s-au strans la aceasta intal­nire tot mai multi fii ai Campulungului aflati in Canada, dar si iubi­tori ai Bucovinei sau ai… bucovinenilor. Scopul serbarilor a fost si va fi in continuare acela de a avea ocazia, macar o data pe an, sa ne apropiem, sa ne cunoastem si sa comunicam intre noi, indiferent de unde ne tragem.

Profit de acest moment pentru a-i invita pe toti cei care cred ca impreuna putem fi mai buni si mai puternici sa profite de toate ocaziile viitoare in care putem sa ne spunem buna ziua.