Meci de infarct pe stadionul Steaua

Arbitrajul controversat al polonezului Marcin Borski a stricat sarbatoarea de revenire pe banca tehnica a echipei Steaua Bucuresti a lui Marius Lacatus, dupa demisia din urma cu doua saptamani a lui Adrian Ilie din functia de antrenor. Dupa o infrangere usturatoare suferita la Liverpool (1-4), Steaua Bucuresti a primit vizita italienilor de la Napoli in cea de-a doua etapa a Grupei K din Europa League.

In minutul 16 al meciului, Steaua conducea deja cu 3-0, iar victoria ros-albastrilor parea sa fie doar o problema de timp. Marcasera, pentru Steaua, Cribari autogol, in minutul 2, Cristian Tanase, direct din lovitura libera, in minutul 12 si Kapetanos, din fata portii, in minutul 16. A urmat eliminarea aceluiasi Kapetanos, pentru un cot in figura aplicat adversarului in minutul 31 si lucrurile s-au rasturnat complet in ultima parte a meciului. 3-1, la sfarsitul primei reprize, 3-2 in minutul 73, dupa care polonezul Borski nu a vrut sa fluiere finalul meciului pana ce italienii nu au egalat. Era minutul 98 de joc, iar meciul ar fi trebuit sa se termine cu 4 minute mai devreme, dupa cele 4 minute de prelungire dictate de la margine.