Goluri multe în Liga Campionilor

Campioana Germaniei, Bayern München, a învins cu 7-0 pe elveţienii de la FC Basel, într-un meci contând pentru turul II de calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Europeni la fotbal. Atacantul Mario Gomez a marcat nu mai puţin de 4 goluri.

Recordul de goluri pentru un singur jucător, în această etapă a Ligii Campionilor, îi aparţine însă argentinianului Lionel Messi, care a marcat de 5 ori pentru FC Barcelona, în partida câştigată cu 7-1 împotriva nemţilor de la Leverkusen.

Chelsea Londra a avut nevoie de prelungiri, pentru a obţine calificarea în faţa italienilor de la Napoli. După primele 90 minute de joc, scorul era de 3-1 pentru englezi, ceea ce egala rezultatul din meciul tur. În minutul 105, Ivanovici a marcat golul calificării.

Cu o dublă, reuşită de Cristiano Ronaldo, Real Madrid a învins categoric pe ruşii de la TSKA Moscova, scor 4-1.

Deşi au învins acasă cu 2-1, itali­e­nii de la Inter Milano au ratat calificarea în favoarea francezilor de la Marseille (în tur, a fost 1-0 pentru francezi).

Partida dintre ciprioţii de la Apoel Nicosia şi francezii de la Lyon s-a decis la lovituri de departajare, în favoarea primilor, după ce scorul la sfârşitul celor două partide tur-retur a fost egal, 1-1.

Alte rezultate consemnate în această fază a competiţiei: Arsenal – Milan 3-0 (0-4 în tur) şi Benfica Lisabona – Zenit Sankt Petersburg 2-0 (2-3, în tur).

Echipele subliniate s-au calificat în sferturile de finală ale competiţiei.