Fotbal fără români în Europa

Fazele finale ale celei de a doua cupe europene la fotbal (Europa League) se vor desfăşura fără niciun român pe teren, după ce Lazio Roma, unde evoluează românul Ştefan Radu, a fost eliminată din competiţie de către echipa turcă Fenerbahce Istanbul.

În tur, la Istanbul, a fost un (relativ) liniştitor 2-0 pentru echipa turcă. În retur, romanii (nu românii) au deschis scorul în minutul 60, şi au început să spere. Pe finalul meciului, turcii au egalat însă, prin neamţul Miroslav Klose, calificându-se “en fanfare” în semifinalele Europa League.

În cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, Champions League, sferturile de finală au dat câştig de cauză echipelor Barcelona (dramatică dublă contra PSG), Real Madrid (două meciuri-spectacol împotriva Galatei Istanbul), Borussia Dortmund (cu două goluri în ultimele două minute ale returului cu Malaga) şi Bayern München (două victorii în faţa lui Juventus Torino). Un duel hispano – german, cu ultimul act (finala) în care englezii (favoriţii subsemnatului) vor fi reprezentaţi de… stadionul Wembley, cu spectatorii aferenţi. Bine şi aşa, England rules!