Judo – Alexandra Pop, argint la Grand Prix-ul Tunisiei

Prima medalie pentru judo-ul românesc în 2018 este un argint câştigat de Alexandra Pop la categoria 48 kg. în primul Grand Prix al anului din Tunis, turneu dotat cu premii totale în valoare de 100 mii de dolari.

În prima întâlnire, Alexandra Pop a trecut de Kimberley Renicks din Marea Britanie iar în meciul următor a învins-o pe Mallaurie Mercadier din Franţa. În semifinale, Pop a cîştigat înainte de limitâ în faţa japonezei Mei Tanaka dar a pierdut finala cu Daria Bilodid, campioana europeană en-titre a categoriei.

Pentru acest rezultat Alexandra Pop va primi 490 de puncte în clasamentul IJF şi un cec în valoare de două mii de USD. Această medalie este un frumos cadou pe care Alexandra şi-l face de ziua ei care va fi săptămâna viitoare pe 26 ianuarie când va împlini 24 de ani.

Sâmbătă intră în concurs la categoria 63 kg. Ştefania Dobre la feminin dar şi Marcel Cercea la 73 kg. şi Elemer Szocs la 81 kg. La turneul african participă 334 e judoka din 46 de ţări de pe 5 continente.