Roland Garros. Programul sferturilor în competiția feminină

Turneul de tenis de la Roland Garros și-a stabilit programul sferturilor de finală. Simona Halep, principala favorită, va juca contra germanei Angelique Kerber, cap de serie numărul 12.

Cele două s-au întâlnit până acum de zece ori și scorul este egal, 5-5. Cea mai recentă întâlnire dintre Halep și Kerber a avut loc în semifinalele Australian Open, în acest an. Atunci Simona a câștigat în trei seturi: 6-3, 4-6, 9-7.

Pe aceeași jumătate de tablou, două jucătoare care vin după ce s-au calificat în sferturi după abandonul adversarelor. Garbine Muguruza (calificată după ce ucraineanca Lesia Ţurenko a abandonat la 2-0 în primul set) o va întâlni pe Maria Sharapova, calificată după abandonul Serenei Williams.

Aceste meciuri vor avea loc miercuri, 6 iunie.

În partea a doua a tabloului, Madison Keys (cap de serie numărul 13) şi kazaha Iulia Putinţeva vor disputa primul sfert de finală, marți, 5 iunie, la o oră care va fi anunțată ulterior.

Al doilea meci al zilei va fi între americanca Sloane Stephens (a zecea favorită) şi rusoaica Daria Kasatkina (cap de serie numărul 14).