Canada, în semifinalele Cupei Mondiale la baschet după ce a eliminat Slovenia lui Luka Doncic

Canada s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în semifinalele Cupei Mondiale de baschet masculin, unde va întâlni Serbia, după ce a trecut miercuri la Manila, cu 100-89, de Slovenia unui Luka Doncic frustrat, enervat şi apoi eliminat, relatează AFP.

Doncic, vedeta lui Dallas Mavericks, a fost eliminat cu şase minute înainte de final, după ce s-a plâns, cum i s-a mai întâmplat de mai multe ori în acest meci, că a fost faultat. El a aplaudat ironic după eliminare, iar publicul de pe Mall of Asia Arena a huiduit decizia arbitrilor.

Scorul era atunci 92-77 pentru Canada, care tocmai îl pierduse pe omul care l-a păzit pe Doncic de la începutul partidei, Dillon Brooks, eliminat şi el pentru al doilea fault tehnic.

Eliminarea lui Doncic (26 puncte, 5 pase decisive) i-a impulsionat pe sloveni, care au revenit la nouă lungimi (94-85) cu patru minute, apoi cu 1 min 20 sec înainte de final (98-89), dar s-au înclinat în faţa Canadei lui Shai Gilgeous-Alexander (31 de puncte), transmite Agerpres.