Coco Gauff şi Arina Sabalenka vor disputa finala feminină la US Open

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff (19 ani), s-a calificat în premieră în finala US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, după o victorie în două seturi, 6-4, 7-5, obţinută joi în faţa cehoaicei Karolina Muchova, la capătul unui meci întrerupt timp de 50 de minute de militanţi ecologişti.

Gauff, numărul 6 mondial, este cea mai tânără reprezentantă a Statelor Unite calificată în finală la US Open, după Serena Williams care, în 1999, şi-a trecut în palmares primul dintre cele şase trofee cucerite la Flushing Meadows.

Ea a disputat anterior o finală de Grand Slam, la Roland Garros 2022 (pierdută în faţa polonezei Iga Swiatek), iar acum se va lupta pentru trofeul pus în joc la Flushing Meadows cu belarusa Arina Sabalenka, care a învins-o la rândul ei, cu 0-6, 7-6 (7/1), 7-6 (10/5), pe americanca Madison Keys.

Sabalenka (25 ani), aflată în prezent pe locul 2 în clasamentul WTA, va urca în fotoliul de lider al acestei ierarhii începând de luni, când o va detrona pe Iga Swiatek.

Belarusa a acces la rândul ei în premieră în finală la US Open, la capătul unui meci spectaculos cu Madison Keys (locul 17 WTA), înregistrând cu această ocazie a 50-a sa victorie de la debutul acestui sezon.

Sabalenka a fost condusă cu 6-0 şi 5-3 de jucătoarea americană, dar a reuşit să revină şi să câştige ultimele două seturi la tiebreak, obţinând astfel biletul pentru marea finală, după 2 ore şi 32 de minute de joc, transmite Agerpres.

Coco Gauff conduce cu 3 victorii la 2 în întâlnirile directe cu Arina Sabalenka, însă reprezentanta Belarus a câştigat ultima lor confruntare, care a avut loc anul acesta, în sferturile de finală de la Indian Wells (6-4, 6-0).