Arogantul Mourinho ingenunchiat

Meciul de anul trecut din aceeasi faza a aceleiasi competitii de fotbal, Cupa Campionilor, s-a reeditat anul acesta, cand Chelsea Londra a intalnit pe FC Barcelona in optimi. Daca anul trecut, echipa lui Jose Mourinho, Chelsea, s-a calificat in dauna spaniolilor, dupa un meci de vis la Londra (4-2 pentru englezi), anul acesta a venit randul elevilor lui Frank Rijkaard sa faca spectacol si sa invinga chiar pe “Stamford Bridge”, stadionul lui Chelsea.
Meciul a avut de toate, inclusiv doua autogoluri (Motta, pentru Chelsea, si Terry in favoarea Barcelonei), precum si o eliminare, in tabara lui Chelsea. Golul victoriei a fost marcat de vedeta spaniolilor, Samuel Eto’o, care l-a ingenunchiat astfel pe arogantul portughez Mourinho.
Duelul Spania-Anglia este totusi 1-1, dupa ce Arsenal Londra a invins, surprinzator, in deplasare, pe nimeni alta decat Real Madrid. “Englezul” Thierry Henry a marcat singurul gol al meciului, dand mari sanse echipei sale sa elimine echipa “galacticilor” de la Real.

Juventus a capitulat in fata nemtilor

Accidentat, Adrian Mutu nu a jucat in meciul sustinut de echipa sa, Juventus Torino, in compania celor de la Werder Bremen.
Condusa cu 1-0, revenind si conducand chiar cu 2-1, Juventus a fost invinsa in deplasare dupa ce nemtii au marcat doua goluri in numai cinci minute, ultimul in prelungiri.