Rapid si Steaua merg mai departe in Cupa UEFA

Dupa doua meciuri inegale, o victorie frumoasa obtinuta de Rapid Bucuresti si o infrangere fara istorie suferita de Steaua, cele doua echipe romanesti s-au calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA. Multa lume o vedea pe Steaua Bucuresti in finala Cupei UEFA de anul acesta; iata insa ca echipa care are un traseu mai sigur si mai spectaculos este Rapid Bucuresti.
Dupa o victorie in deplasare cu 1-0 la Berlin (gol din penalty marcat de Negru), Rapid a invins echipa germana Hertha si la Bucuresti, cu scorul de 2-0. Dupa o prima repriza ezitanta, rapidistii s-au dezlantuit in partea a doua si au marcat de doua ori prin Niculae si Buga.
Steaua parea sa nu aiba nici o problema in fata olandezilor de la Heerenveen, dupa ce castigase meciul din deplasare cu un categoric 3-1. In meciul tur, Steaua a facut un joc deosebit de spectaculos, marcand de trei ori prin Dica, Goian si Paraschiv, dupa ce fusesera condusi cu 1-0.
La Bucuresti, stelistii au tratat meciul cu lejeritate si au fost invinsi cu 1-0, spre dezamagirea celor 55.000 de spectatori prezenti pe stadionul “Lia Manoliu”. Dupa cateva ratari colosale ale Stelei, dintre care cea mai mare din minutul 66, cand, singur cu portarul si cu alti doi stelisti langa el, Dica a trimis pe langa poarta, crezand probabil ca se afla in ofsaid, a urmat golul lui Arnold Brugging, din minutul 85, pecetluind o infrangere din care Steaua ar trebui sa invete ceva.
Atat Steaua cat si Rapid s-au calificat in optimile Cupei UEFA, unde Rapid va intalni o alta echipa germana, SV Hamburg, iar Steaua va juca cu spa-niolii de la Betis Sevilla. Primele meciuri sunt acasa.
Seria succeselor obtinute de echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, pare sa se fi terminat, dupa ce ucrainienii au fost eliminati de echipa franceza Lille, dupa o infrangere in deplasare cu 2-3 si abia un egal acasa, 0-0. Mai norocos a fost Cristi Chivu de la AS Roma, care, desi a fost introdus doar cateva minute la final, s-a calificat cu echipa in optimi in dauna celor de la FC Brugges, pe care romanii i-au invins in ambele manse cu 2-1.
Iata programul complet al optimilor de finala ale Cupei UEFA: Rapid Bucuresti – SV Hamburg; Steaua Bucuresti – Betis Sevilla; Middlesbrough – AS Roma; Palermo – Schalke ‘04; Olympique Marseille – Zenit; Udinese – Levski Sofia; Lille – FC Sevilla; FC Basel – Strasbourg. Cele doua manse se vor disputa pe 9 si, respectiv, 16 martie.