CUPA UEFA / Rapid fantastic, Steaua bombastic

Desi aproape toata lumea vedea echipa Steaua Bucuresti ca pe o revelatie a prezentei editii a Cupei UEFA, vazand-o cel putin finalista competitiei, iata ca adevarata surpriza o constituie Rapid Bucuresti.
Joi seara, giulestenii au facut pur si simplu KO o echipa de top din campionatul german, SV Hamburg, pe care au invins-o la Bucuresti cu scorul de 2-0, luand o serioasa optiune pentru calificarea in sferturile de finala ale Cupei UEFA. Dupa un meci excelent gandit, dupa doua goluri superbe, de generic, Rapid Bucuresti asteapta returul de pe 16 martie cu siguranta unei echipe care a castigat ultimele sase meciuri din Cupa UEFA.
Dupa un inceput de meci nefericit, cu doua accidentari in primele 20 de minute, Rapid si-a schimbat tactica din mers. S-a instalat apoi la carma jocului si a plecat la pauza cu un avans de un gol, dupa reusita spectaculoasa a lui Daniel Niculae din minutul ‘44, printr-un sut de la 35 de metri. Repriza a doua a mers dupa acelasi plan, iar minutul ‘88 a adus golul de 2-0, dupa ce Mugurel Buga a deviat o pasa de la Niculae, cu calcaiul, in poarta germanilor.
Chiar daca de jucatori talentati nu duce lipsa Rapidul, forta ei sta in ansamblul echipei si in disciplina tactica a jucatorilor. Iar aici se vede mana antrenorului Razvan Lucescu, cel pe care, nu cu mult timp in urma, patronul George Copos vroia sa-l dea afara de la club.

Stelistii se cauta

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Vechea zicala romaneasca se potriveste cum nu se poate mai bine la situatia de acum de la Steaua Bucuresti. Vazuta ca o super-echipa, cea mai tare din parcare, Steaua a suferit doua esecuri usturatoare in ultimele meciuri din Cupa UEFA. Luna trecuta a pierdut acasa cu 1-0 in fata olandezilor de la Heerenveen, calificandu-se gratie victoriei din deplasare, cu 3-0, din meciul tur. In meciul de joi din compania lui Betis Sevilla, Steaua a aratat ca o echipa pierduta pe teren, jucand haotic, fara o logica a actiunilor, antrenata parca de patronul ei, Gigi Becali, care crede ca este suficient sa sfintesti stadionul si sa te cheme Steaua, pentru ca golurile sa pice de la Dumnezeu.
Steaua Bucuresti este cu siguranta o echipa valoroasa, dar ceea ce ii lipseste este, cred, un antrenor care sa-i puna pe stelisti sa faca ceea ce stiu ei mai bine: sa atace in valuri, asa cum se intampla pe vremea cand Lacatus isi umilea adversarii, indiferent de calibrul acestora. Astazi insa, Lacatus sta in tribune, iar locul lui este luat pe banca tehnica de un Cosmin Olaroiu care nu are alt merit decat de a fi prieten cu Gigi Becali. Joi seara, cand echipa avea nevoie sa marcheze, Cosmin Olaroiu a scos un mijlocas (Paraschiv) ca sa bage un fundas ofensiv (Lovin), iar pe atacantul Cristocea l-a bagat in minutul ‘89, scotand un alt atacant (Nicolita). Probabil la tragere de timp.
Scorul final a fost 0-0, iar Steaua are nevoie de o minune la Sevilla pentru a merge mai departe. Dupa meci, patronul Becali, cu gandul la sondajele de opinie care il arata in ascensiune in preferintele electoratului, avea necaz ca “spectatorii au plecat suparati”. Daca Steaua bate, lumea il voteaza pe Becali; daca pierde, oamenii se intorc la Vadim. Cam asta este intreaga logica sportiva a lui Gigi. Sper sa nu prind ziua in care echipa va arata precum patronul ei: sforaitoare, dar goala pe dinauntru.