Diaconu invins de Pascal

Gala in care a boxat Adrian Dia­conu s-a des­chis cu cateva meciuri bune, dintre care cel mai important a fost acela prin care Eric Lucas, fostul campion mondial al su­permijlociilor din versiunea WBC, si-a facut o reusita re­intrare in ring, dupa patru ani de pa­u­za. Desi are 38 de ani, a demonstrat ca e capabil inca sa incruciseze manusile cu adversari de valoare. Dupa trei re­prize de acomodare cu argenti­nianul Ra­mon Pedro Mo­yano, in minutul 10 al meciului, Eric a plasat un puternic croseu de stan­ga direct in barbia adversa­rului, care a cazut la podea. S-a ridicat prea tarziu, dupa expirarea celor 10 se­cun­de numarate de arbitrul de ring. Victorie prin KO, a 39-a pentru boxe­rul quebechez. Intr-un alt me­ci, mult aplaudat de asistenta, mijlociul montrea­lez David Lemieux l-a facut KO dupa numai do­ua reprize pe ame­ricanul Delray Rain. De remarcat ca David de­tine o fisa de 20 de meciuri castigate, toate prin KO! Dar meciul vedeta al se­rii a fost cel dintre Jean Pascal si Adrian Diaconu, jucat cu centura pe masa si transmis in direct in Romania, dar nu si la televiziunile din Montréal! Dupa cum se stie, in toata saptamana premerga­toare luptei, Jean si Adri­an s-au intrecut in declaratii razboi­nice, dar in limita respectului fata de adversar. Diaconu ataca inca de la prima lovitura de gong – directe, jab-uri, crosee, tot arsenalul. Pascal lo­veste in intampinare, eschi­veaza, joaca mult pe picioare, dar mai ales nu ramine dator, lovind in­tens, mai ales in finalul reprizelor. Primele trei runde sunt foarte echilibra­te, celor trei arbitri (doi americani si un canadian) fiindu-le foarte greu sa dea un invinga­tor pe buletine. In pauza dintre repriza a treia si a patra, Jean acuza du­reri mari la umarul drept. Cu stupoare, oamenii din coltul lui observa o dislocare usoara a umarului. Urmeaza plasarea la loc, masa­je intre reprize si pungi cu gheata, pentru a mai diminua durerea. Jean Pascal strange din dinti, dar nu abandoneaza. Boxeaza practic cu un brat si, foarte rar, in serii la corp, foloseste si dreapta. Adrian ramane fair-play: de­si incurajat din tribune sa-l loveasca in umar, a bo­xat cinstit, fara sa-i caute intentionat articulatia vatamata. Reprizele se succed cu multe schimburi de lovituri puternice si spectaculoase, majoritatea in­cheindu-se in avantajul campionului mondial Jean Pascal. Partida se incheie in uralele celor doua ga­lerii, cu o victorie acordata in unanimitate boxerului din Laval. Punctajele celor trei arbitri au fost 118-110, 117-111, 117-111. Din pacate, aceasta infrangere (contestata la conferinta de presa de Adrian, el fiind convins ca a castigat) il indeparteaza, pentru moment, de var­ful ierarhiei celor mai buni semigrei din lume la versiunea WBC.