Americani gata sa renunte la cetatenie

0
169

Ceea ce parea de neconceput in urma cu cativa ani a devenit acum realitate: exista oameni care vor sa renunte la cea mai ravnita cetatenie din lume, cea americana.

Majoritatea acestora sunt expati, americani “pure-laine”. Asociatiile lor sustin ca fenome­nul este ingrijorator: de la 235 de cereri in 2008 s-a ajuns, in 2009, la 743, iar timpul necesar pentru prelucrarea cererilor a crescut, autoritatile neavand suficient personal pentru a le trata rapid.

Ceea ce ii face pe unii americani sa nu mai doreasca cetatenia SUA este dubla impune­re, dar si Patriot Act, pachetul legislativ care acum le da batai de cap sa aiba un cont bancar sau o adresa in Statele Unite. SUA este singura tara industrializata ca­re-si taxeaza cetatenii din afara granitelor chiar da­ca acestia platesc impozite in tara de adoptie. E drept, primii 91.400 de dolari casti­gati sunt exceptati de impozit in SUA. Legea dublei impuneri se aplica insa si copiilor expatilor americani, chiar daca acestia nu au pus niciodata piciorul in Statele Unite.