România şi Canada, rezultate slabe la Olimpiadă

Duminică, 12 august, Londra a tras cortina peste cea de-a 30-a ediţie a Jocurilor Olimpice de vară. Zeci de mii de spectatori şi milioane de telespectatori din întreaga lume au asistat, timp de trei ore, la un spectacol grandios, care a cuprins, printre altele, defilarea sportivilor care au participat la competiţii, dar şi concerte ale unor artişti apreciaţi: George Michael, Annie Lenox sau formaţia The Who.

Aşa cum era de aşteptat, cele mai multe medalii au fost câştigate de delegaţia SUA, care s-a clasat pe primul loc, cu un total de 104 medalii, dintre care 46 de aur şi câte 29 din celelalte categorii, argint şi bronz. Pe locul doi s-a clasat China, cu 87 de medalii, dintre care 38 de aur, iar pe locul trei, ţara gazdă, Marea Britanie, cu 65 de medalii, dintre care 29 de aur. Reamintim că la ultima ediţie a JO, din 2008, din China, ţara gazdă a ocupat pentru prima dată în istorie locul 1 în clasamentul pe medalii, cu nu mai puţin de 51 de medalii de aur.

Prezentă la JO de la Londra cu 104 sportivi, România a obţinut un total de 9 medalii (2 de aur, 5 de argint şi 2 de bronz), ceea ce a însemnat clasa­rea pe locul 27 în topul pe ţări. Reamintim că ordinea în clasament este dată de numărul medaliilor de aur obţinute de fiecare ţară participantă. Aurul românesc a fost câştigat de trăgătorul Alin Moldoveanu, la proba de puşcă cu aer comprimat 10 metri, precum şi de gimnasta Sandra Izbaşa, la finala pe aparate de la sărituri.

Deşi a avut o delegaţie sensibil mai mare decât cea a României, 277 de sportivi, Canada s-a clasat doar pe locul 36, cu o singură medalie de aur (Rosannagh MacLennan, la trampolină), 5 de argint şi 12 de bronz, cumulând un total de 18 medalii. Rezultatele de la această ediţie a JO au fost cele mai slabe obţinute vreodată de Canada, la capitolul medalii de aur, după Olimpiada din 1976, de la Montréal, unde ţara gazdă nu a câştigat nicio medalie de aur. La ultimele 4 ediţii ale JO de vară, Canada a obţinut câte trei medalii de aur.

La Olimpiada din China, ambele ţări s-au clasat mai bine: România – pe locul 17, cu un total de 8 medalii, dintre care 4 de aur, iar Canada – pe locul 19, cu 18 medalii, dintre care 3 de aur.

Dar clasamentul după medaliile de aur nu este singurul top recunoscut în lumea olimpică.     După JO din China, din 2008, americanii, care pierduseră supremaţia medaliilor de aur, au început să ia în calcul şi numărul total de medalii, nu doar pe cele de aur: La Beijing, SUA adunase un total de 110 medalii, faţă de cele 100 ale Chinei.

Canada a preluat ideea din zbor şi clasamentul prezentat pe televiziunile naţionale diferea de cel de pe BBC, de exemplu, întrucât englezii vorbeau de medalii de aur, iar canadienii le numărau pe toate la grămadă. Un alt sistem este cel al alocării de puncte: 3 pentru aur, 2 pentru argint şi 1 pentru bronz.